Şeffaf plak nedir ? Şeffaf plak kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Ortodontist Caner Büyükkaya- Mersin Ortodonti Uzmanı

Konu yemek yemek ve İnvisalign olduğunda neyi yapıp, neyi yapmamanız gerektiğini bilmek önemlidir. İdeal bir sonuçla sorunsuz bir İnvisalign yolculuğu istiyorsanız aşağıdaki basit kuralları takip edip izleyin.

İnvisalign için 6 mühteşem öneri

Tedaviye başladığınızda ortodontistiniz muhtemelen tüm bunları size anlatacaktır. Ancak İnvisalign veya diğer şeffaf plaklarla yemek yeme konusunda uygulayabileceğiniz bazı önerileri burada bulabilirsiniz.

 

1. Sıcak suya dikkat edin

İnvisalign veya diğer şeffaf plakları takarken soğuk veya oda sıcaklığında su için. Sıcak veya kaynar su, plaklarınızı eritebilmekte veya şeklini değiştirebilmektedir. Alkolsüz içecekler ve gazlı su gibi diğer içeceklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, tüketirken plaklarınızı çıkarmanız en iyisidir.
 

2 .Yemek yerken plakları kutusuna koyun

İnvisalign’ı çıkarıp bir peçete veya peçete içinde masanın üzerine koymak cezbedicidir, ancak İnvisalign çok hafif ve şeffaftır, bu da çantadan çıkarıldığında kaybolma olasılığını artırır. Plaklarınızı koruyucu kılıflarına geri koyarsak kazara çöpe atma ve yere düşürme ihtimalleri azalır. Bir dizi plak kullandığınızda, bunları değiştirmek zaman ve para gerektirir. Ayrıca, yeni bir set almak için gereken sürede dişlerinizin yerinden oynaması riskini de taşırsınız. Plaklarınızı nereye koyduğunuzu her zaman hatırlayın, böylece yanlış yerleştirilmezler.
 

3. Yemekten Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Yemekten sonra herkesin dişleri ve diş etleri arasında küçük yiyecek parçacıkları bulunmaktadır. Tükürük bu parçacıkların bir kısmını çıkarır ve diğerleri bir sonraki fırçalama ve diş ipi kullanımınıza kadar kalır. Ancak İnvisalign plaklarınızı tekrar yerleştirirseniz yiyecekler sıkışıp kalır. Ağızdaki bakterileri baskılayacak tükürük de yoktur, bu da bakterilerin dişlerin etrafında çoğalabileceği anlamına gelir. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak mümkün değilse, yapılacak en iyi şey ağzınızı suyla iyice çalkalamaktır.

4. Aynı diyete devam edin

Diş tellerinden farklı olarak, diyetinizde değişiklik yapmanız gerekmez. Yemekten önce İnvisalign’ı çıkarmanız gerekir, böylece yiyeceklerinizi daha küçük parçalara bölmek veya çok sert, çok gevrek veya yapışkan yiyecekleri kesmek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Yeni plaklardan sonra dişlerinizi hassas hissetmiyorsanız, dişlerinizi hemen temizlediğiniz sürece istediğinizi yiyip içebilirsiniz.
  

5. İnvisalign’ınızı temizleyin ancak diş macunu kullanmayın

Yemek yeme ve İnvisalign’ınızı tekrar takma arasındaki zamanda dişlerinizi temizleme konusunda dikkatli olsanız bile, plaklarınızın yine de temizlenmesi gerekir. Bakteriler, plakların tüm kıvrımlarına ve çatlaklarına yerleşerek onu dişlerinize ve diş etlerinize hapsedebilmektedir. Bu bakterileri diş macunu yerine yumuşak bir diş fırçası ve su ile temizleyebilirsiniz.

 

6. Ortodonti Doktorunuzu Düzenli Olarak Görün

Ortodontistinizi düzenli olarak görseniz bile , profesyonel bir temizlik için diş hekiminizide altı ayda bir görmeniz önemlidir. Her yemekten sonra fırçalamıyor ve diş ipi kullanmıyorsanız. İnvisalign tedavisi görüyor olsanız bile diş çürümesi riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Çünkü İnvisalign bakterileri diş ve diş etlerinin yüzeylerine hapseder. 
 

Şeffaf plaklar ile asla yapılmaması gerekenler

İİnvisalign ile yemek yerken yapmanız gereken şeyler olduğu gibi, yapmamanız gereken şeyleri anlamak da aynı derecede önemlidir.

Plaklar Takılı iken herhangi bir yemek yemeyin

Yiyecekler ne kadar küçük veya yumuşak görünürse görünsün, plak takarken yemek yemek risklidir. Yiyecekler plaklara zarar verebilir ve yeni bir set gerektirebilir. Su dışındaki yiyecek ve içecekler de ince plastiği lekeleyebilmektedir. İnvisalign lekelendiğinde, onlara zarar vermeden çıkarmak çok zordur.
 

Günde en az 22 saat takın!

İnvisalign günde en az 22 saat ağzınızdayken çalışır. Diğer iki saat yemek ve atıştırmalık yemek ve dişlerinizi temizlemek içindir. Bir yemeği bitirmek ve İnvisalign’ınızı tekrar takmayı unutmak kolaydır. Yemeği bir kerede yemeniz ve yedikten hemen sonra İnvisalign’ınızı tekrar takmanız gerektiğinin bilincinde olun. Çok uzun süre bırakırsanız günde 22 saatlik zamanı sağlayamazsınız. Bir veya iki kez az kullanmak çok fazla fark yaratmayabilir, ancak düzenli olarak 22 saat kullanmazsanız , dişleriniz için en iyi sonucu elde edemeyebilirsiniz.

İnvisalign’ı yemek zamanlarında evcil hayvanların ulaşabileceği bir yerde bırakmayın

Köpeğinizi yeni beslemiş olsanız bile, muhtemelen İnvisalign’ınızın kokusunu koklayıp çiğnemek için çok dayanılmaz bulacaklardır. İnvisalign’ı yemek yerken her zaman çantasına koyun. İdeal olarak evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Çünkü kılıf bile bazı köpekler için engel değildir!

İnvisalign/şeffaf plak tedavinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen size en yakın kliniği arayın. Alternatif olarak, İnvisalign’a uygunluk veya tedaviye başlamak için bir ortodontiste danışmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Ortodontist Caner Büyükkaya – Mersin Ortodonti Uzmanı

Related Posts

Leave a Reply