Ortodontik tedavi (Diş teli tedavisi) görülürken dişler nasıl fırçalanır ? Diş teli varken dişler nasıl fırçalanır ?

Dişlerinizi diş teli ile fırçalamak, diş teli olmadan olduğundan biraz daha zor olabilir, ancak diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemek için iyi bir ağız hijyeni sağlamak yine de önemlidir. Dişlerinizi diş teli ile fırçalamak için bazı ipuçları:

Orta sert bir diş fırçası kullanın: Yumuşak kıllı bir diş fırçasının diş tellerinize zarar verme olasılığı daha düşüktür ancak temizliği daha zor olmaktadır. Orta sert fırça aynı zamanda diş etlerinize karşı da nazik olacaktır.

Florürlü diş macunu kullanın: Florürlü diş macunu diş minesini güçlendirmeye ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Diş fırçasını diş eti hattınıza doğru çevirin: Plak ve yiyecek parçacıklarını diş tellerinizin etrafından etkili bir şekilde çıkarmak için diş fırçasını diş eti hattına doğru 45 derecelik bir açıyla konumlandırın.

İleri geri hareket kullanın: Dişlerinizin önlerini, arkalarını ve üstlerini fırçalamak için ileri geri hareket kullanın.

Dilinizi fırçalayın: Bakterileri gidermek ve nefesinizi tazelemek için dilinizi fırçalamak için diş fırçanızın arkasını veya dil kazıyıcıyı kullanın.

Ağzınızı çalkalayın: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, kalan diş macunu ve yiyecek parçacıklarını gidermek için ağzınızı suyla çalkalayın.

Diş fırçanızı her 3-4 ayda bir değiştirin: Dişlerinizden plak ve bakterileri temizlemede etkili olduğundan emin olmak için diş fırçanızı her 3-4 ayda bir değiştirmeniz önemlidir.

Bu ipuçlarını takip ederek, iyi bir ağız hijyeni sağlamaya ve diş teli takarken diş çürümesi ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Ara yüz fırçası nedir ? Ara yüz fırçası nasıl kullanılır ?

Ara yüz fırçası veya ara boşluk fırçası olarak da bilinen ara yüz fırçası, dişler arasındaki ve diş telleri, köprüler ve diğer ortodontik apareylerin etrafındaki boşlukları temizlemek için tasarlanmış küçük, ince bir fırçadır. Diş fırçası ile ulaşılması zor olan bölgelerden plak ve yemek artıklarının uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için genellikle diş fırçasına ek olarak diş arası fırçaları kullanılır.

Diş arası fırçası kullanmak için öncelikle dişlerinizin arasındaki boşluklara uygun boyutta bir fırça seçin. Fırçayı yavaşça dişlerinizin arasına sokun ve bölgeyi temizlemek için hafif bir ileri geri hareket kullanın. Dişlerinize veya diş etlerinize zarar vermemek için diş arası fırçası kullanırken nazik olmanız önemlidir.

Diş fırçasına ek olarak bir diş arası fırçası kullanmak, özellikle diş telleriniz veya diğer ortodontik cihazlarınız varsa, ağız hijyeninizi iyileştirmenize ve diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Dişlerinizi ve tellerinizi etkili bir şekilde temizlemek için ortodontistinizin fırçalama talimatlarına uymanız ve doğru araç ve teknikleri kullanmanız önemlidir.

Gargara kullanmalı mıyız? Gargara kullanırken nelere dikkat etmek gerekir ?

Gargara kullanmak, bakterileri öldürmeye, nefesinizi tazelemeye ve plak ve diş eti hastalıklarını azaltmaya yardımcı olabileceğinden, ağız hijyeni rutininize yardımcı olabilir. Ancak ihtiyacınıza uygun bir gargara seçmek ve doğru kullanmak önemlidir.

Diş telleriniz veya başka ortodontik aletleriniz varsa, etiketteki talimatlara uyduğunuz sürece gargara kullanmak genellikle güvenlidir. Bazı gargaralar, çok miktarda kullanıldıklarında ağız kuruluğuna ve tahrişe neden olabilecek alkol içerir. Hassas dişleriniz veya diş etleriniz varsa veya alkol içeren bir gargara kullanıyorsanız, kullanmadan önce gargarayı su ile seyreltmek veya alkolsüz bir gargara seçmek önemlidir.

Yutulması halinde zararlı bileşenler içerebileceğinden gargara yutmaktan kaçınmak da önemlidir. Gargara ile çalkaladıktan sonra, tükürdüğünüzden ve ağzınızı suyla çalkaladığınızdan emin olun.

Genel olarak, ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan ve ortodontik tedavinizi etkilemeyeceğinden emin olmak için bir gargara kullanmadan önce ortodontistinize veya diş hekiminize danışmanız iyi bir fikirdir.

Mersin Diş Teli Uzm. Dr. Caner Büyükkaya

Ortodontist Caner Büyükkaya

Related Posts

Leave a Reply