Diş telleri neden batar ? Diş teli batmasına ne iyi gelir ?

Ortodontik tedavi sırasında dişler yanak, dudak veya dil gibi yumuşak dokulara sürtünürse ağızda yaralara neden olabilir. Bu sürtünme, dişler diş telleri veya hizalayıcılar tarafından uygun pozisyonlarına getirildiğinde meydana gelebilir. Yara, yanlış veya tam oturmayan diş telleri veya plaklardan ya da hastanın diş tellerine veya plaklara gereken özeni göstermemesinden de kaynaklanabilir.

Ortodontik tedavi sırasında yaraların oluşmasını önlemek için, iyi bir ağız hijyeni sağlamak, diş tellerine zarar verebilecek sert veya çiğnenebilir yiyeceklerden kaçınmak ve tahrişe neden olan alanları kapatmak için ortodontik mum veya diğer koruyucu malzemeleri kullanmak önemlidir.

Ortodontik mumlar nedir nasıl kullanılır ?

Diş mumu olarak da bilinen ortodontik mum, diş tellerinin veya plakların neden olduğu tahrişten ağzın yumuşak dokularını korumak için kullanılan yumuşak, esnek bir malzemedir. Tipik olarak balmumu veya parafin mumu gibi bir mum karışımından yapılır ve diş tellerinin veya hizalayıcıların ağrı veya rahatsızlığa neden olan alanlarını kapatmak için kullanılır. Ağda, diş tellerine veya hizalayıcılara kolayca uygulanabilir ve gerektiğinde çıkarılıp yeniden uygulanabilir.

Ortodontik mum, diş telleri veya plakları nedeniyle ağızda ağrılı noktalar veya ülserler yaşayan kişiler için özellikle yararlı olabilir. Ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir ve yaraların iyileşmesini sağlayabilir. Ayrıca insanların evde kullanması için uygun fiyatlı ve kolay bir çözümdür ancak tükürük veya yemek yeme ile kolayca giderilebildiği için sık sık tekrar uygulanması gerekebilir.

Ağız yaralarının yaygın sebepleri nelerdir ?

Ülser veya aft olarak da bilinen ağız yaraları, ortodontik tedavi sırasında çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı yaygın nedenler şunları içerir:

Diş tellerinin veya plakların ağzın iç kısmına sürtünmesinden kaynaklanan sürtünme veya tahriş.
Diş telleri veya hizalayıcılar yerindeyken yanlışlıkla yanak veya dudağın ısırılmasından kaynaklanan ağız yaralanması.
Diş teli veya plaklarda kullanılan malzemelere karşı alerjik reaksiyonlar.
Bir kişinin bilinçsizce ağzının içini ısırmasına veya çiğnemesine neden olabilen stres.
Demir, folik asit veya B12 vitamini eksikliği gibi vitamin ve mineral eksiklikleri.
Ortodontik tedavi sırasında ağız yaralarını önlemek için, iyi bir ağız hijyeni sağlamak, diş tellerine zarar verebilecek sert veya çiğnenebilir yiyeceklerden kaçınmak ve tahrişe neden olan alanları kapatmak için ortodontik mum veya diğer koruyucu malzemeleri kullanmak önemlidir. Ağız yaraları devam ederse, ortodontistiniz veya diş hekiminizle konuşmalısınız.

Peki bu yaralar nasıl iyileştirilir ?

Ortodontik tedavi sırasında oluşan ağız yaraları veya ülserleri birkaç şekilde tedavi edilebilir:

Ağrı kesici: İbuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağız bakımı: Düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak iyi bir ağız hijyeni sağlamak, enfeksiyonu önlemeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Durulama: Ağzı tuzlu su veya ağız yaraları için özel olarak tasarlanmış bir gargara ile çalkalamak iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Topikal merhemler: Doğrudan ağrıya uygulanabilen Orabase gibi bazı reçetesiz topikal merhemler, ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Yumuşak beslenme: Fazla çiğneme gerektirmeyen yumuşak yiyecekler yemek, yara üzerindeki sürtünmeyi ve baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yarayı korumak: Tahrişe neden olan bölgeleri kapatmak için ortodontik mum veya diğer koruyucu malzemeleri kullanmak da yardımcı olabilir.

Ortodontistinizi yaralar hakkında bilgilendirmeniz önemlidir, sürtünmeyi azaltmak ve yaraların altta yatan başka bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için apareyi ayarlayabilir veya değiştirebilirler. Yaralar devam ederse veya enfekte gibi görünüyorsa, bir diş hekimi veya ortodontist tavsiyesi almak önemlidir.

Mersin Diş Teli Tedavisi

Mersin Ortodonti Uzmanı

Uzm. Dr. Caner Büyükkaya

Related Posts

Leave a Reply