Yetişkinlerde Ortodonti

Çocukluk döneminde diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesi, kişilerin ileriki yaşlarında daha ciddi problemler yaşamasına sebep olabilmektedir. geç kalınmış ya da önemsenmemiş olan ileri veya geri çene problemleri ve dişlerde çarpıklık, yetişkinlerde ortodonti ihtiyacını beraberinde getirmektedir.

Sağlıklı bir ağız ve diş sağlığının yanı sıra güzel bir gülüşe sahip olmak, kişilerin sosyal hayatlarında kendilerine olan güvenleri bakımından da oldukça önemlidir. Bozuk bir çene ve diş yapısına sahip olan kişilerin toplum içerisinde kendilerini rahat hissetmediği için geri planda tuttukları görülmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için yetişkinlerin düzenli olarak diş muayenelerini yaptırmaları ve gerek görülmesi durumunda da ortodonti tedavisinden kaçınmamaları önerilmektedir.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi aşağıdaki durumlarda gerekli olmaktadır:

 • Doğuştan görülen damak yarığı ve dudak anormalliklerinin giderilmesi,
 • Kapanış bozuklarının düzeltilmesi,
 • Ağızdan yapılan solunumun önlenmesi,
 • İleride ya da geride konumlanan çene bozukluklarının düzeltilmesi,
 • Dişlerin gıcırdatılması veya çarpmaya bağlı travmatik engellemelerin onarılması,
 • Kaybedilen diş boşluklarının doldurulması,
 • Yanlış veya çarpık konumlanmış dişlerin düzeltilmesi,
 • Dudak ve dişlerin doğru konumuna kavuşturulması

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi, çocuklara nazaran daha uzun bir süreyi kapsamaktadır. Diş büyümesi yetişkinlik döneminde tamamen gerçekleşmiş olduğu için bu dönemde uygulanacak olan ortodonti tedavisi diş hekimliğinin farklı branşlarındaki uzman hekimler ile ortaklaşa yürütülebilmektedir. Uzman diş hekimleri tarafından gerek görülmesi durumunda çenedeki uyumsuzluk bazı durumlarda cerrahi operasyonla giderilebilmektedir. Çene-kemik yapısı normale döndürüldükten sonra tıpkı çocuklardaki gibi dişi üzerine uygun apareyler yerleştirilerek ortodonti tedavisine başlanabilmektedir.

Yetişkin ortodontisinde uygulanan yöntemler şu şekildedir;

 • Invisalign Tedavisi
 • Kapaklı Tel Tedavisi
 • Estetik Tel Tedavisi
 • Ortognatik Cerrahi
 • Lingual Tedavi

Yetişkinlerde diş teli kullanımı genellikle hastalar tarafından pek kabul edilmeyebilmektedir. Sosyal ve iş hayatında diş teli kullanımından çekinen kişiler için gelişen teknoloji ile Invisalign Tedavisi kullanılmaya başlanmaktadır. Şeffaf bir plak ile uygulanan bu tedavi yöntemi estetik kaygılardan dolayı ortodonti tedavisinden kaçınan kişiler için oldukça uygundur. Invisaling, yalnızca hafif ve orta düzeydeki diş çarpıklıklarının giderilmesinde kullanılabilmektedir. Daha ileri durumlar için yetersiz kalabilmektedir. 2 haftalık süreler ile değiştirilen bu şeffaf plaklar, dişlerin hareket ettirilmesini sağlayarak çarpıklıkların giderilmesinde etkili olabilmektedir. 2 haftanın sonunda dişlerin yeni konumuna göre farklı plaklar hazırlanmaktadır. Tedavi süresi boyunca yaklaşık 30 farklı diş plağı kullanılabilmektedir.

Yetişkinlerde ortodonti tedavi yöntemlerinden bir diğeri olan Lingual Tedavi de estetik kaygıların giderilmesi amacı ile geliştirilmiştir. Lingual Tedavi, görünmez diş telleri olarak da geçmektedir. bu tedavide, hastanın ağız yapısına uygun olarak hazırlanan teller, dişlerin iç kısmına yerleştirilmektedir. Ortognatik cerrahi uygulaması yapılacak olan hastalara uygulanmamaktadır. Fakat bunun dışında Lingual Tedavi yöntemi hemen herkes için uygundur. Tedavi süresi diğer yöntemlere nazaran daha uzun sürmektedir. Ortalama 1 ile 2,5 yıl arasında bir tedavi süresi gerekebilmektedir. Fakat görünmez olması sebebi ile özellikle iş hayatında olan kişiler tarafından Lingual Tedavi çok daha yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. tedavinin ilk birkaç haftasında dilin bu tellere daha sık değiyor olmasına bağlı olarak dilde aşınma ve yaralar oluşabilmektedir. Fakat alışma süresinin sonunda herhangi bir yan etki görülmemektedir.

SSS

 1. Yetişkin ortodontisinde bir yaş sınırı var mı?

Yetişkinlere uygulanan ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Kemik ve doku yapısı uygun olan her hasta için ortodonti tedavisi yapılabilmektedir.

 • Yetişkinlerde ortodonti tedavisi ne kadar sürüyor?

Yetişkinler diş büyümesi artık tamamlandığı için doğal olarak ortodonti tedavisi de çocuklara nazaran daha uzun sürmektedir. Kişilerde tedavi süresi çok sayıda değişkene bağlı olsa da ortalama 8 ile 30 ay sürebilmektedir.

Mersin Ortodonti Doktoru Ortodontist Caner Büyükkaya

Related Posts

Leave a Reply