Şeffaf Plak Tedavisi Nedir ? Görünmez Diş Teli Tedavisi ? Estetik Diş Teli Tedavisi

Teknolojinin gün geçtikçe daha da ilerlemesi ile artık ortodonti alanında da birçok yenilikler meydana gelmektedir. Şeffaf plak tedavisi de klasikleşmiş ortodonti yöntemlerine nazaran çok sayıda avantaja sahip olan bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisi, dişlerinde birtakım problemleri var olan fakat dış görünümünün bozulacağı endişesi içerisinde olan kişiler için oldukça uygundur.

Şeffaf plak tedavisi, günümüzde en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Ortodontist tarafından yapılan detaylı muayeneler sonucunda şeffaf plak tedavisine uygun görünen hastalardan ölçüm alınmaya başlanmaktadır. Alınan bu ölçümler, dijital ortama taşınarak en uygun plakların tasarımına zemin hazırlamaktadır. Şeffaf plaklar, ağız içerisinde neredeyse görünmeyecek şekilde tasarlanmaktadır. Her bir plak, dişlerde 0.5 mm kadar bir kayma yapmaktadır. Bu kayma, dişlerdeki yamukluk veya çarpıklığın giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Ortodontist tarafından yapılan muayeneler ışığında haftalık ya da iki haftalık aralar ile bu plaklar değiştirilmektedir. Tedavi süresi boyunca çok sayıda plak değişikliğine gidilmektedir. Böylelikle dişlerin istenilen konuma ulaşması sağlanabilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi, çarpık ve yamuk dişler için oldukça uygun bir tedavi yöntemidir. İçerisinde herhangi bir metal aksam bulunmadığı için hastalar açısından son derece konforlu bir iyileşme süreci sunmaktadır. Takılıp çıkarılabilir bir sisteme sahip olduğu için şeffaf plak tedavisi boyunca ağız ve diş temizliğinin yapılması da bir hayli kolay olabilmektedir. günde en az 20-22 saat ağız içerisinde tutulması önerilmektedir. Daha az kullanımı toplam tedavi süresinin uzamasına sebep olabilmektedir. ayrıca sabah ve akşam günde iki kere olmak üzere plakların temizliği de yapılmalıdır. Temizliği yapılmayan plaklar, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyerek çeşitli hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. ortodontist tarafından verilen plaklar, alt ve üst çene için eş zamanlı olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde çene bozuklukları görülebilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi ağrısız bir ortodonti tedavisidir. Tedavinin ilk birinci haftasında dişlere bir baskı uygulaması ve ağız içinin alışkın olmaması sebebi ile rahatsızlık verici olabilmektedir. fakat diş ve ağız yapısı kısa bir süre içerisinde bu plaklara adaptasyon göstererek bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi kapsamındaki ilk plak takımı ve çıkarımı muhakkak ortodontist tarafından yapılmalıdır. Böylelikle hastaların hem plaklara hem de dişlere zarar vermeden plakların kullanımı ile ilgili bilgi alması sağlanabilmektedir. Daha çok çocuk ve gençlere yapılması uygun görülse de estetik kaygısından dolayı yetişkinlere de şeffaf plak tedavisi uygulanabilmektedir.

SSS

Şeffaf plak tedavisi kimler için uygun değildir?

Şeffaf plak tedavisi ile de dişlerin istenilen sağlıklı konumuna getirilmesi mümkündür. fakat çene cerrahisi gerektiren veya ağır ağız iskeleti problemi olan hastalar için şeffaf plak tedavisi uygun bulunmamaktadır. Bu gruptaki hastalar için genellikle klasik ortodonti tedavisi olan tel kullanımı daha uygun olmaktadır.

Şeffaf plaklar günde kaç saat takılmalıdır?

Şeffaf plak tedavisinden kısa sürede olumlu bir yanıt alabilmek için günde en az 20-22 saat takılı olmasına özen gösterilmelidir. Yalnızca diş fırçalama ve uyku esnasında çıkarılması önerilmektedir.

Sıcak bir şeyler yiyip içerken plakları çıkarmak gerekir mi?

Şeffaf plaklar genellikle thermoplastik malzemelerden üretildiği için çok sıcak bir şey yiyip içilecek ise çıkarılması önerilmektedir. Aksi takdirde normal sıcaklıktaki besinlerin tüketiminde çıkarılmasına gerek yoktur.

Şeffaf plakların temizliği nasıl olmalıdır?

Şeffaf plaklar gece çıkarıldığında mutlaka temizlenmelidir. Ilık su ve bir diş fırçası yardımı ile nazikçe temizliği yapılmalıdır. Ayrıca birçok marka tarafından satılan plak temizleyiciler de kullanılabilmektedir.

Şeffaf Plaklar hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir yada aşağıdaki bölümden yorum yaparak bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Mersin Ortodonti Uzmanı Caner Büyükkaya

Related Posts

Leave a Reply