“Farklı Diş Teli ve Şeffaf Plak Tiplerine Genel Bakış

Ortodontik tedavi dişleri düzeltmeye, ısırma sorunlarını düzeltmeye ve genel ağız sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. En yaygın ortodontik tedavi türlerinden biri, dişleri uygun pozisyona getirmek için sabit, hafif bir baskı uygulayan diş telleridir. Her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip birkaç farklı tipte diş teli mevcuttur.

Metal diş telleri: Bunlar en geleneksel diş teli türüdür ve metal braketlerden ve tellerden yapılır. En görünür diş teli türüdür, ancak aynı zamanda en etkili olanıdır.
Seramik diş telleri: Metal diş tellerine benzerler ancak braketler şeffaf veya diş renginde seramik malzemeden yapılır. Metal diş tellerine göre daha az görünürler ancak daha kırılgandırlar.
Lingual diş telleri: Bunlar geleneksel metal diş tellerine benzer, ancak dişlerin arka tarafına yerleştirilerek başkaları tarafından görülmezler.
Invisalign: Bunlar, dişlerinize uyacak şekilde özel olarak üretilmiş şeffaf plastik plaklardır. Neredeyse görünmezler ve yemek yemek, fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarılabilirler. Şeffaf Plaklar ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.


Kapaklı braketler: Bunlar geleneksel metal braketlere benzer, ancak braketlerde teli yerinde tutmak için elastik bantlar yerine özel bir klips kullanılır. Bunlar daha rahattır ve daha az ayar gerektirir. Sürtünmesi az olduğu içinde tedavi süresi kısalır.


Ortodontik tedavi ayrıca ısırma sorunlarını düzelterek ve diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini azaltarak genel ağız sağlığını iyileştirebilir. Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için ortodontik tedavi sırasında iyi bir ağız hijyeni sağlamak önemlidir. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak ve önerildiği şekilde diş hekiminizi ve ortodontistinizi ziyaret etmek, tedavi sırasında ağız sağlığınızı korumanın önemli adımlarıdır.

Ortodonti ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontik tedavi genellikle ne kadar sürer?
Sorunun ciddiyetine ve kullanılan diş teli veya plakların türüne bağlıdır, ancak tedavi genellikle 12 ay ile 3 yıl arasında sürer.
Tedavi sırasında ortodontisti ne sıklıkla ziyaret etmem gerekecek?
Tipik olarak, hastaların ayarlamalar için her 4-8 haftada bir ortodontisti ziyaret etmesi gerekecektir.
Tedavi sırasında bazı yiyecekleri yiyebilir miyim?
Geleneksel diş tellerinde patlamış mısır, fındık, yapışkan şeker ve sakız gibi kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Invisalign ile plakları çıkarıp canınız ne isterse onu yiyebilirsiniz.

Diş teli tedavisi sırasında ağrı olur mu ?

Ortodontik tedavi sırasında bazı hastalarda ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Bu normaldir ve beklenen bir durumdur, çünkü diş telleri dişleri yavaş yavaş uygun pozisyonlarına getirmek için baskı uygular. Ağrı veya rahatsızlık genellikle donuk bir ağrı olarak tanımlanır ve en yaygın olarak diş telleri ilk takıldıktan veya ayarlandıktan sonra hissedilir.

Braketler ve teller ağzın iç kısmına sürtünebileceğinden hastalar ayrıca braketlerle yemek yerken rahatsızlık veya ağrı hissedebilir. Bu genellikle hasta diş tellerine alıştıkça zamanla düzelir.

Ortodontik tedavi sırasında ağrıyı yönetmenin, reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanmak, sert veya yapışkan yiyeceklere ara vermek ve dudakları tahrişten korumak için balmumu veya ortodontik dudak koruyucuları kullanmak gibi birkaç yolu vardır. Ayrıca ortodontist size daha konforlu bir tedavi planı önerebilir.

Ağrı yaşıyorsanız ortodontistiniz ile iletişim kurmanız önemlidir, rahatsızlığı azaltmak için diş tellerinde ayarlamalar yapabilirler.


Erken Tedavinin Faydaları

Faz I veya önleyici tedavi olarak da bilinen erken tedavi, tam yetişkin büyüme potansiyeline ulaşmamış ancak dişlerinin gelişimiyle ilgili gözle görülür sorunları olan çocuklar içindir. Erken tedavi, gelecekte daha kapsamlı tedavi ihtiyacını önleyebilir ve çocukların sağlıklı bir kapanış ve güzel bir gülümseme elde etmesine yardımcı olmak için yüzün, çenelerin ve dişlerin büyümesine rehberlik edebilir. Ortodontistler, sorunları erken bir aşamada belirleyip tedavi ederek çocukları diş, diş eti ve çene yapısındaki olası hasarlardan kurtarabilir ve sağlıklı, mutlu yetişkinler olarak büyümelerine yardımcı olabilir.”

Uzm. Dr. Caner Büyükkaya

Yenişehir/MERSİN Diş teli tedavisi ve diğer diş tedavileri için bizi arayabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Reply